چینی یدک
جستجو کردن
جستجو کردن

چراغ مه شکن چیست و چه کاربردی دارد؟

چراغ مه شکن چیست

فهرست مطالب این مقاله

چراغ مه شکن در برخی خودروها به عنوان یک آپشن در نظر گرفته می‌شود. این چراغ وقتی به کار می‌رود که هوا مه آلود یا گردوغبار باشد. این چراغ‌ها توسط کمپانی مختلفی تولید می‌شود برای مثال مه شکن عقب جک اس 3 توسط یک شرکت خاص و مه شکن جلو بسترن B30 توسط شرکت دیگری ساخته می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی نحوه استفاده از چراغ مه شکن و مطالب مربوط به آن بپردازیم. 

چراغ مه شکن چیست ؟

همان طور که از نامش مشخص است این چراغ‌ها جهت دید بهتر رانندگان هنگام بارش برف، باران، هوای مه آلود، طوفان، دود و… استفاده می‌شود. در شرایطی این چراغ‌ها را روشن کنید که دید شما کم‌تر از ۱۰۰ متر است. چراغ مه شکن بر خلاف چراغ‌های معمولی نور بسیار زیاد را با تابش بسیار کم منتشر می‌کنند تا سطح جاده از روشنایی کافی برخوردار باشد. چراغ مه شکن جلو پایین‌تر از جلو معمولی روی خودرو تعبیه می‌شود و با تابش نور میله‌ای بسیار گسترده به دید بهتر راننده در فواصل مختلف کمک می‌کند. معمولا برای ساخت چراغ‌های مه شکن از رنگ‌های سفید و زرد استفاده می‌کنند که در رنگ زرد اشعه بنفش و آبی به ندرت دیده می‌شود. در نتیجه انعکاس بیش از حد به هنگام برخورد به آب و ذرات گردو خاک جلوگیری می‌شود. از این رو چراغ مه شکن با رنگ زرد از ایمنی بالاتری برخوردار است.‌

کاربرد های چراغ مه شکن

چراغ مه شکن با علامت اختصاری نمایش داده می‌شود. این علامت به صورت چراغ روی دسته راهنما خودرو تعبیه شده و زمانی که آن را روشن می‌کنید، نوری شبیه مار پیچ از صفحه عبور می‌کند. اما در برخی از خودروها پشت آمپر علامتی وجود دارد که با سبز شدن آن متوجه روشن شدن چراغ مه شکن جلویی خواهید شد. البته چراغ مه شکن عقبی هم با رنگ نارنجی نمایش داده می‌شود.

محصول پیشنهادی : چراغ مه شکن

زمان استفاده از چراغ مه شکن

از آنجایی که چراغ‌های مه شکن با توجه به شرایط خاص طراحی و تولید می‌شوند استفاده از آن‌ها در شرایط معمول خودداری کنید.‌ بهترین چراغ خودرو در شرایط عادی نور بالا و نور پایین است. نحوه استفاده از چراغ مه شکن در شرایطی که هوا نامساعد، گردو غبار، مه آلود و.. باشد امکان‌پذیر است زیرا نور چراغ به طور مسقیم به ذرات تابیده شده و راننده دید بهتری خواهد داشت.

این چراغ‌ها زمانی باید استفاده شود که خودرو سرعت پایینی داشته و یک نور عرضی با فاصله کم جلوی خودرو روشن شده باشد. با این کار خط درست مسیر در جلوی خودرو روشن می‌شود و احتمال خروج خودرو از جاده یا ورود به باند روبه رویی کاهش می‌یابد.

چراغ مه شکن عقب چیست؟

نحوه عملکرد چراغ مه شکن عقب همانند چراغ مه شکن جلو خودرو است. با روشن کردن چراغ مه شکن عقبی سطح زمین روشن شده و از برخورد خودرو پشت سری به شما جلوگیری می‌شود. در شرایطی که هوا مه آلود یا موارد مشابه به آن وجود دارد، چراغ‌های معمولی نمی‌توانند رانندگان عقبی را در زمان مورد نیاز سریع مطلع کنند. به این ترتیب مانع از وقوع تصادفات نخواهد شد. نکته دیگر در نحوه استفاده از چراغ مه شکن عقب این است که چراغ مه شکن با چراغ خطر یکی هستند و باید فاصله‌ای استاندارد میان آن‌ها وجود داشته باشد تا وقتی رانندگان ترمز می‌کنند خودرو عقبی در تشخیص چراغ خطر و چراغ مه شکن عقب دچار اشتباه نشوند. 

کاربرد چراغ مه شکن

هدف از طراحی و ساخت چراغ مه شکن در خودرو‌ها، رانندگی بدون خطر و دید بهتر رانندگان هنگام نامساعد بودن هوا است. چراغ مه شکن در قسمت جلویی سپر ماشین با زاویه مناسب نصب شده است و از لحاظ نوری با چراغ‌های معمولی خودرو تفاوت دارد‌. در ماشین‌های پیشرفته و جدید به جای استفاده از آپشن مه شکن، Daylight نصب شده که می‌تواند وسیله نقلیه شما را توسط سایر خودروها تشخیص دهد و هیچ تاثیر مثبتی در دید شما هنگام رانندگی ندارد. 

نتیجه‌گیری

با تشکر و قدردانی از مطالعه این مقاله از فروشگاه چین یدک محمد امیدواریم مطالب فوق برایتان مفید واقع شده باشد و به اندازه کافی توانسته باشیم شما کاربران گرامی را با اهمیت استفاده از چراغ مه شکن جلو و عقب آشنا کرده باشیم. اگر چراغ مه شکن خودرو شما به هر دلایلی شکسته یا سوخته، در اولین فرصت به تعویض آن اقدام کنید. شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت فروشگاهی چین یدک محمد انواع جین ماشین به ویژه چراغ مه شکن را با قیمت مناسب و اصالت کالا به صورت آنلاین خریداری کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *