چینی یدک
جستجو کردن
جستجو کردن

نقاط قوت و ضعف برلیانس چیست ؟

نقاط قوت و ضعف برلیانس چیست ؟

فهرست مطالب این مقاله

در این مقاله به نقد و بررسی نقاط قوت و ضعف برلیانس خواهیم پرداخت. در این مقاله ابتدا در مورد تاریخچه خودروی برلیانس، یک سری اطلاعات کلی ارائه می دهیم و انواع محصولات برلیانس در ایران را نام می بریم. سپس نقاط قوت و ضعف برلیانس را تشریح می کنیم. پس از آن تفاوت برلیانس ۱۵۰۰ با ۱۶۵۰ را بیان می کنیم. سپس مزایا و معایب برلیانس h330 موتور جدید را یک به یک ذکر می کنیم. پس از آن نیز به این سوال پاسخ خواهیم داد که چرا برلیانس نخریم. در انتهای ایت مقاله نیز به این سوال پاسخ خواهیم داد که چرا برلیانس بخریم. 

تاریخچه خودروی برلیانس

می ‌دانید که بازار خودروی ایران، به شدت تشنه ورود خودروهای جدید است و تنوع بسیار کمی در بین خودروهای موجود در کشور ایران وجود دارد. بسیاری از مردم ایران دوست دارند که خودروهایی با کیفیت بالا و ظاهری زیبا و در عین حال، با قیمتی مناسب سوار شوند؛ ولی به علت قیمت بسیار زیاد خودروهای غربی و خودروهای شرق آسیا در کشور ایران، این مردم نمی ‌توانند به فکر خرید آن ها بیفتند.

 شرکت پارس خودرو از این علاقه زیاد مردم ایران به  خودروهای خارجی استفاده کرد و با شرکت برلیانس اتو چین وارد مذاکره و همکاری شد. حتما می دانید که شرکت پارس خودرو هم زیر مجموعه شرکت خودروسازی سایپا است. نتیجه این مذاکرات و همکاری‌ ها، تولید دو مدل خودروی برلیانس بود. البته این دو مدل از خودروی برلیانس در ۴ محصول مختلف تولید شدند. 

مقاله پیشنهادی : ماشین برلیانس ساخت کجاست؟

خودروی برلیانس H220

انواع محصولات برلیانس در ایران

۴ محصولی که حاصل همکاری این دو شرکت بود، عبارت هستند از:

 1. خودروی برلیانس H220
 2. خودروی برلیانس H230
 3. خودروی برلیانس H320
 4. خودروی برلیانس H330

 پس از ورود این چهار محصول به بازار خودروی ایران، مردم استقبال زیادی از آن ها به عمل آوردند. در واقع این خودروها توانستند قسمتی از مشتریان ایرانی که از خودروهای داخلی خسته شده بودند را به سمت خود جذب کنند.

مقاله پیشنهادی : مدل های خودرو برلیانس

نقاط قوت و ضعف برلیانس چیست؟

خودروی برلیانس هم مانند همه خودروهای دیگری که در کشور ایران مورد استفاده مردم قرار می گیرند، دارای نقاط ضعف و قوتی است. برای این که به خوبی با نقاط قوت و ضعف برلیانس آشنا شوید باید به سراغ صاحبان این خودروها بروید. چرا که آن افراد بهتر از هر کسی می توانند در مورد این نوع خودرو نظر بدهند. با این وجود، مطالعه این مقاله نیز تا حد بسیار زیادی می تواند شما را با نقاط قوت و ضعف برلیانس آشنا کند. در ادامه به تفکیک نقاط ضعف و قدرت این خودرو را آورده ایم. 

نقاط قوت خودروی برلیانس

مزایای این خودرو عبارت هستند از:

 1. این خودرو نسبت به خودروهای رایج ایرانی، ظاهر به روزتری دارد و  طراحی آن به گونه‌ ای است که بسیاری از افراد را جذب خود می ‌کند. 
 2. این خودرو قیمت بسیار پایین ‌تری نسبت به خودروهای ژاپنی و کره‌ ای و اروپایی دارد. در واقع شما با خرید این خودرو می ‌توانید با پرداخت هزینه بسیار پایین ‌تری نسبت به سایر خودروهای خارجی، سوار بر یک خودروی خارجی شیک شوید. به بیان ساده ‌تر، خرید این خودرو برای افراد و خانواده ‌هایی مناسب است که از چهره خودروهای ساخته شده توسط خودروسازهای ایرانی خسته شده اند و در عین حال هزینه کافی برای خرید خودروهای شیک غربی و کره‌ ای و ژاپنی را هم ندارند. 
 3. یکی از مزایای این نوع خودروها، فرمان برقی آن ها است که باعث شده است خریداران این خودرو، احساس بسیار خوبی از رانندگی با آن داشته باشند.
 4. از سوی دیگر این خودرو دارای پایداری مناسبی است و رانندگی با آن سر پیچ‌ ها اذیت کننده نیست.
 5. در کل، خودروی برلیانس خودروی نرمی است و رانندگی با آن احساس خوبی به فرد، القا می‌ کند.
 6. مدل های هاچبک این نوع خودرو هم دارای صندوق قابل قبولی هستند. به عنوان مثال، خودروی برلیانس h320، با وجود اینکه یک خودروی هاچ بک است ولی فضای صندوق آن جادار است و به همین دلیل می ‌تواند گزینه مناسبی برای مسافرت باشد.
 7. خودروی برلیانس از لحاظ دید به بیرون از درون کابین، گزینه بسیار خوبی است و همین امر باعث می‌ شود که امنیت آن بالا برود و رانندگی با آن راحت باشد.

محصولات پیشنهادی : لوازم یدکی برلیانس

نقاط ضعف خودروی برلیانس

نقاط ضعف خودروی برلیانس

در این قسمت از مقاله به بررسی نقاط ضعف خودروی برلیانس خواهیم پرداخت. این نقاط ضعف، عبارت هستند از:

 • کابین بی کیفیت خودرو

یکی از اصلی ‌ترین مشکلات این خودرو، کیفیت بسیار پایین متریال به کار رفته در ساخت کابین آن است. در واقع چه در خودروی برلیانس و چه در بسیاری از انواع خودروهای چینی دیگر، پلاستیک خشک برای ساخت کابین استفاده می ‌شود و خودروسازان چینی سراغ استفاده از چرم برای ساخت قسمت داخلی خودرو نمی‌ روند. همین امر باعث می ‌شود که رنگ کابین خودروی برلیانس پس از مدت نه چندان زیادی، براق بودن خود را از دست بدهد. البته در بعضی از خودروهای برلیانس، این مشکل بیشتر نمود پیدا می ‌کند و آن هم خودروهای برلیانس با تریم کرم هستند.

 • صدای زیاد خودرو

بعضی از راننده ‌های خودروی برلیانس ادعا می ‌کنند که از قسمت صندلی شاگرد این خودرو، سر و صدای زیادی به بیرون می ‌آید. البته این موضوع عمومیت ندارد و بسیاری از صاحبان این خودرو با این مشکل مواجه نمی ‌شوند. در واقع این مشکل یک نوع مشکل مونتاژی به حساب می ‌آید و ربطی به خود خودروی برلیانس و کارخانه سازنده آن ندارد. 

از سوی دیگر، یکی از مشکلات اصلی این خودرو، کیفیت بسیار پایین کمک فنرهای عقب آن است. همین امر نیز باعث می‌ شود که این ماشین در هنگام حرکت، سر و صدای زیادی تولید کند. بسیاری از افرادی که این خودرو را خریداری می‌ کنند در همان روزهای ابتدایی، اقدام به تعویض کمک فنر عقب این خودرو کرده و به جای آن از کمک فنر خودروی ال ۹۰ استفاده می کنند.

 • سیستم خنک کننده ضعیف خودرو

نقطه ضعف دیگر این خودرو، سیستم خنک کننده آن است. آن قدر کولر خودرو برلیانس، ضعیف است که بسیاری از دارندگان این خودرو ادعا می ‌کنند که خودروهای داخلی، کولر قوی تری از این خودرو دارند. البته این نکته را هم متذکر شویم که در بسیاری از موارد با انجام تنظیمات نه چندان پیچیده ‌ای بر روی این کولر و افزایش میزان گاز آن، مشکل خنک کنندگی این قطعه از ماشین برطرف می‌ شود.

 • شتاب پایین خودرو و ضعف در سربالایی ها

خودروی برلیانس دارای شتاب بالایی نیست. بنابراین افرادی که دوست دارند در رانندگی، شتاب بالا و کورس گذاشتن با ماشین‌ های دیگر و هیجان زیاد را تجربه کنند، خیلی نمی‌ توانند با این ماشین رابطه خوبی برقرار کنند. این مشکل در خودروهای برلیانس اتوماتیک بیشتر خود را نشان خواهد داد.

از سوی دیگر، این خودرو به خوبی نمی‌ تواند در زمان لازم معکوس بکشد. به همین دلیل رانندگی با آن در سربالایی ‌ها خیلی تعریفی ندارد. هم چنین در حرکت اولیه نیز پدال گاز این خودرو دارای تاخیر است.

 • مشکل در قفل خودرو

یکی دیگر از معایب این خودرو، ضعف سیستم قفل مرکزی آن است. در واقع بسیاری از خریداران این خودرو، هنگام باز و بسته کردن آن با مشکل مواجه می ‌شوند.

 • عدم سازگاری با بنزین های عادی

این خودرو با بنزین‌ هایی که در پمپ بنزین‌ های ایران وجود دارد، خیلی سازگار نیست و بهتر است از بنزین سوپر در آن استفاده شود. البته می ‌دانید که در کشور ایران، پیدا کردن بنزین سوپر یا بنزینی که واقعا یورو ۴ باشد، کار خیلی ساده ‌ای نیست. 

تفاوت برلیانس 1500 با 1650

در ادامه به بررسی تفاوت برلیانس ۱۵۰۰ با ۱۶۵۰ می ‌پردازیم و نکاتی را در این باب، متذکرمی شویم.

در واقع برلیانس 1500 و 1650 نسخه ‌های مختلفی از یک خودرو هستند و تفاوت عمده آن ‌ها در موتور است. برلیانس 1500 دارای موتور 1.5 لیتری است که توان خروجی آن حدود 110 اسب بخار است. این ورژن از خودرو در عملکرد روزمره، مناسب خانواده‌ ها است و همچنین مصرف سوخت بهینه ‌تری نسبت به مدل 1650 دارد.

از سوی دیگر، برلیانس 1650 دارای موتور 1.6 لیتری است که قدرت بیشتری تولید می کند. در واقع این نوع خودروی برلیانس، حدود 127 اسب بخار تولید می ‌کند. بدیهی است که این موتور با قدرت بیشتر، باعث می شود که خودروی برلیانس 1650 در برابر تنش ‌های سنگین مانند رانندگی در کوهستان ‌ها و یا بارگیری سنگین مقاوم تر باشد.

به طور کلی، در انتخاب بین برلیانس 1500 و 1650، شما باید به نیازهای خود توجه کنید. اگر قصد دارید بارهای سنگینی را با ماشین خود حمل کنید و یا در سربالایی ها و کوهستان ها، قصد رانندگی کردن را دارید، برلیانس 1650 با موتور 1.6 لیتری، مناسب تر به نظر می ‌رسد. اما اگر دنبال مصرف سوخت بهینه ‌تر و استفاده روزمره از ماشین در داخل شهر هستید، برلیانس 1500 با موتور 1.5 لیتری، برای شما مناسب ‌تر خواهد بود.

مزایا و معایب برلیانس h330 موتور جدید

هر خودرویی مزایا و معایب خودش را دارد، بدیهی است که برلیانس H330 نیز مستثنی نیست. در ادامه، مزایا و معایب برلیانس h330 موتور جدید را بیان می کنیم.

مزیت های خودروی برلیانس h330 موتور جدید

مزیت ‌های موتور جدید در خودرو برلیانس H330 را می ‌توان به شرح زیر بیان کرد:

 1. بهبود عملکرد و شتاب خودرو در مقایسه با نسخه‌ های قبلی.
 2. کاهش مصرف سوخت و افزایش کارایی سیستم سوخت ‌رسانی خودرو
 3. تولید صدا و لرزش کم تر در طول رانندگی در سرعت‌های بالا.
 4. افزایش کیفیت ساخت و قابلیت اعتماد بیشتر در مقابل خطاهای سیستمی.
 5. استفاده از تکنولوژی‌ های پیشرفته برای بهبود بهره‌ وری و کاهش آلودگی محیطی.

لوازم یدکی برلیانس H330

معایب خودروی برلیانس h330 موتور جدید

در ادامه به برخی از معایب خودروی برلیانس H330 با موتور جدید اشاره خواهم کرد:

 1. قدرت شتاب برلیانس H330 در حد محدودی قرار دارد و نسبت به برخی رقبا در کلاس خودش، کم تر است. این بدان معنا است که اگر شما به دنبال خودرویی با شتاب قوی هستید، ممکن است برلیانس H330 موتور جدید توقعات شما را برآورده نکند.
 2. عملکرد خودرو مخصوصا در دقایق ابتدایی بعد از روشن شدن، خیلی عالی نیست.
 3. شتاب غير طبيعي خودروی برلیانس H330 موتور جدید در موقعيت هايي از ترافيك شهري ناشناخته، ممکن است باعث عدم راحتي راننده شود. در بعضی از مواقع، پاسخگويي خودرو به فرامین راننده با تاخیر همراه است. 

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که هر یک از معایب یاد شده ممکن است بر اساس تجربه فردی و حالات مختلف، متفاوت باشد. همچنین ممکن است توسعه و بهبود مستمر در صنعت خودروسازی، معایب خودرو را در نسخه‌ های بعدی بهبود بخشیده باشد. 

چرا برلیانس h330 نخریم؟

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌ آید که چرا خودروی برلیانس نخریم. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که معمولا یک مالک خودروی برلیانس نسبت به مالک خودروهای ایرانی، دردسرهای بیشتری خواهد داشت. این دردسرها از خرید و تهیه قطعات و لوازم این خودرو گرفته تا فروش این خودرو را شامل می ‌شود. در واقع وقتی که شما یک خودروی برلیانس می‌ خرید، باید به این نکته دقت کنید که قطعات یدکی و موتوری این خودرو هم گران ‌تر و هم کمیاب ‌تر از قطعات یدکی و موتوری خودروهای رایج ایرانی هست. 

البته به این نکته هم اشاره کنیم که بسیاری از قطعات خودروهای دیگر را می‌ توان در خودروی برلیانس هم مورد استفاده قرار داد. از سوی دیگر باید این نکته را هم بپذیریم که فروش یک خودروی کارکرده برلیانس نسبت به فروش یک خودروی کارکرده ایرانی، سخت‌تر است. البته این مشکل در شهرهای بزرگ و پر جمعیت، کم تر به چشم می‌خورد.

بنابراین در صورتی که خیلی حوصله نگهداری از خودروی چینی را ندارید، به شما توصیه می‌کنیم که به سراغ خرید خودروی برلیانس نروید.

از سوی دیگر خودروی برلیانس خصوصاً مدل اتوماتیک آن، خودروی پرشتابی نیستند و افراد جوانی که قصد رانندگی با شتاب بالا را دارند، نباید به سراغ خرید این خودرو بروند.

چرا برلیانس h330 بخریم؟

اصلی ‌ترین دلیلی که می‌ توانیم برای خرید برلیانس h330 ذکر کنیم تفاوت آن با خودروهای رایج ایرانی است. در واقع بسیاری از افراد و خانواده ‌های ایرانی که به دنبال خرید یک خودروی خاص و با ظاهری متفاوت هستند، به سمت خرید خودروی برلیانس h330 می ‌روند. 

نتیجه گیری

در این مقاله، خودروی برلیانس را مورد نقد و بررسی قرار دادیم و به این نتیجه رسیدیم که به دلیل خسته شدن بسیاری از مردم ایران از خودروهای رایج در بازار خودرو، ماشین برلیانس با قیمت مناسب خود توانست قسمتی از خریداران خودرو را به سمت خود جذب کند. با این وجود ایراداتی در این خودرو وجود داشت که باعث شد بعضی از خریداران آن لذت کافی را از سوار شدن و رانندگی با آن نبرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *