چینی یدک
جستجو کردن
جستجو کردن

یاتاقان زدن ماشین چیست + بررسی چند دلیل رایج

یاتاقان زدن ماشین چیست

فهرست مطالب این مقاله

به عنوان مهم‌ترین بخش چرخشی موتور همه خودرو‌ها، می‌توان به یاتاقان اشاره کرد. اما چرا این بخش تا این حد مهم است؟ یاتاقان زدن ماشین یعنی چه و چه علائمی دارد؟ برای یافتن پاسخ این سوالات، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

تمام موتور‌ها از قطعات داخلی تشکیل شدند که یاتاقان یکی از این قطعات است. پیش از آن که بخواهیم با خود یاتاقان آشنا شویم، باید قطعات مرتبط با آن را بشناسیم. سیلندر و پیستون، قطعاتی مهم هستند که با یاتاقان‌ها ارتباط مستقیم دارند. به بیانی دیگر، پیستون قطعه استوانه‌ایست که داخل سیلندر حرکت خطی انجام می‌دهد. 

در نتیجه با انجام عمل رفت و برگشت درون موتور، سوخت و هوا مخلوط و برای عمل احتراق آماده می‌شوند. در نتیجه، این عمل، نیروی موتور را برای به حرکت درآوردن چرخ‌های خودرو فراهم می‌کند. از دیگر قطعات مرتبط با یاتاقان، شاتون و میل‌لنگ هستند. با توجه به این موارد، آن بخش از شاتون که بر روی میل‌لنگ سوار است، کپه یاتاقان و پوسته‌هایی که درون کپه یاتاقان قرار دارند، یاتاقان نام دارند.

مقاله پیشنهادی: ماشین برلیانس ساخت کجاست؟

یاتاقان چیست؟

همانطور که ذکر شد، یاتاقان قطعه‌ایست که در بخش چرخشی موتور خودرو اهمیت زیادی دارد. با ساییده شدن قطعات موتور بر روی یکدیگر، ممکن است دچار مشکل شده و آسیب ببینند. نتیجه آن، اختلال در عملکرد موتور خودروست. در این میان، یاتاقان از شاتون و میل‌لنگ مراقبت و از آسیب دیدن آنها جلوگیری می‌کند.

 البته باید توجه کنید که میل‌لنگ نیز همانند یاتاقان از اهمیت خاصی در موتور برخوردار بوده و آسیب دیدن آن تبعات جبران‌ناپذیری به همراه دارد. همچنین، در صورت آسیب دیدن میل‌لنگ، هزینه تعمیر آن بسیار بالاست و اینجاست که اهمیت یاتاقان را باید جدی بگیرید.

 از دیگر وظایف این قطعه مهم در خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. از لرزش قطعات مکانیکی موتور جلوگیری می‌کند. سر و صدای اضافه ناشی از انتقال نیرو بین قطعات را حذف می‌کند. اصطکاک ایجاد شده میان قطعات داخلی موتور را به حداقل می‌رساند. قطعات را در کنار یکدیگر، به صورتی کاملا محکم و مقاوم نگهداری می‌کند.

یاتاقان زدن ماشین چیست؟

پس از این که دانستیم یاتاقان چه وظایفی دارد؟ حال می‌خواهیم بدانیم که اصلا یاتاقان زدن ماشین چه معنایی دارد؟ از آنجایی که وظیفه اصلی یاتاقان، حذف اصطکاک میان قطعات موتور است، هرگونه اختلال در این قطعه، منجر به برخورد فلز با فلز شده و آسیب دیدن جدی قطعات داخلی موتور را به همراه دارد.

 به معنایی دیگر، یاتاقان زدن یعنی از بین رفتن لایه روغن بین قطعات و ایجاد اصطکاک میان آنها. زمانی که لایه درونی یاتاقان در اثر گرما ذوب شود، هر گونه عوامل جلوگیرنده اصطکاک از بین رفته و اگر راننده با تجربه باشد، هنگام رانندگی صدای تلق‌تلق از موتور می‌شنود. البته یاتاقان زدن خودرو علائم دیگری نیز دارد که در ادامه مطلب، به بررسی کامل این علائم می‌پردازیم.

علل یاتاقان زدن موتور خودرو

علل یاتاقان زدن موتور خودرو

همانطور که می‌دانید، روغن موتور، نقش مهمی در عملکرد موتور و قطعات داخلی آن دارد. مواردی نظیر خنک کردن داخل موتور و جلوگیری از ایجاد اصطکاک میان قطعات داخلی، از وظایف روغن موتور است. روغن موتور را باید به موقع و در کیلومتر مشخص تعویض کنید. در غیر این صورت، جرم و باکتری درون موتور جمع شده و اگر این جرم به مجاری روغن برسد، روغن موتور را آلوده می‌کند. 

با آلوده شدن روغن موتور نیز یاتاقان‌ها آسیب می‌بینند. یکی دیگر از علل مهم یاتاقان زدن موتور، داغ شدن بیش از حد آن است. زمانی که پمپ بنزین خراب باشد، منجر به افزایش شدید دمای موتور می‌شود. در نتیجه، با داغ شدن موتور، لایه داخلی یاتاقان‌ها در اثر گرمای زیاد آسیب دیده و از بین می‌رود. یکی دیگر از علائم یاتاقان زدن ماشین، خرابی اویل‌پمپ یا پمپ روغن است. در بالا نیز به اهمیت تعویض روغن موتور اشاره کردیم. 

زمانی که تعویض روغن موتور به تاخیر بیفتد، اویل‌پمپ دچار آسیب می‌شود. همچنین ورود براده آهن و سایر باکتری‌های خارجی به اویل‌پمپ، به آن آسیب می‌زند. در نهایت نیز یکی از قطعاتی که در این میان، آسیب جدی می‌بیند یاتاقان است. از دلایل دیگر یاتاقان زدن موتور، می‌توان به رانندگی نا‌درست اشاره کرد. 

برای جلوگیری از یاتاقان زدن خودرو، همواره نهایت احتیاط را هنگام رانندگی با دور موتور بالا داشته باشید. چرا که رانندگی با دور شدید موتور، به یاتاقان‌ها آسیب جدی وارد می‌کند.

 

علائم یاتاقان زدن موتور

در اینجا به علائم و نشانه‌های یاتاقان زدن موتور اشاره می‌کنیم. 

  1. روشن شدن و چشمک زدن چراغ روغن
  2. زمانی که با دور موتور 1200 رانندگی کنید، صدای برخورد فلزات را که بسیار هم مشهود است می‌شنوید.
  3.  از موتور صدای تق تق به گوش می‌رسد. 
  4. قدرت موتور کاهش یافته و راندمان نیز کاهش می‌یابد.
  5. در نهایت نیز اگر مشکل یاتاقان زدن به موقع رفع نشود، نتیجه آن روشن نشدن و استارت نخوردن خودروی شماست. 

لذا اگر در هر مکان، این نشانه‌ها را مشاهده کردید، فورا خودروی خود را به تعمیرگاه تخصصی و نزد تعمیرکاری مجرب ببرید تا با نهایت صبر و حوصله، خودرو را عیب یابی کند.

خرید یاتاقان اورجینال و شرکتی

آیا برای تجربه خرید فوق‌العاده از یاتاقان اصل با قیمت مناسب و ضمانت کامل، بهترین گزینه را می‌خواهید؟ با چین یدک محمد، هر خرید یاتاقان به یک سفر از کیفیت و اعتماد تبدیل می‌شود. ما تضمین می‌کنیم که هر یاتاقانی که از ما تهیه کنید، اصلی، با کیفیت بالا و با بهترین قیمت باشد. با چین یدک محمد، خیال خرید شما راحت است و شما می‌توانید به آسانی به بهترین‌ها دست پیدا کنید. اعتماد به ما، اعتماد به کیفیت است!

سخن پایانی راجب یاتاق زدن ماشین

در این مطلب، سعی کردیم شما را با علائم و نشانه‌های یاتاقان زدن ماشین آشنا کنیم. امید است که این مطلب بتواند تاثیر لازم را در عدم مواجهه شما با این دست مشکلات بگذارد. به خاطر داشته باشید که مدت زمان خاصی برای تعویض یاتاقان وجود ندارد. چرا که یاتاقان قطعه‌ای است که اگر به خوبی از آن مراقبت به عمل آید، تا مدت‌های طولانی آسیب نمی‌بیند. 

تنها زمانی که یاتاقان‌ها را باید تعویض کنید، زمانیست که نشانه‌های ذکر‌شده در بالا را مشاهده کنید. همچنین عمر مفید یاتاقان، به نوع آن نیز بستگی دارد. برای مثال، یاتاقان‌های غلتشی نسبت به یاتاقان‌های لغزشی عمر مفید کوتاه‌تری دارند. 

بدانید که در تمامی خودرو‌ها از یاتاقان استفاده می‌شود و قیمت هر یاتاقان نسبت به نوع خودروی مورد استفاده کاملا متغیر است. اما به هر حال، اگر قصد خرید یاتاقان‌های جدید برای خودرو را دارید، حتما آنها را از مراکز معتبر خریداری کنید. همچنین می‌توانید خرید یاتاقان و سایر قطعات فنی خودرو را از فروشگاه چین یدک محمد نیز تهیه نمایید. در صورتی که قطعات خودروی شما باید تعویض شوند، می‌توانید برای خرید یاتاقان جدید به فروشگاه ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *