چینی یدک
جستجو کردن
جستجو کردن

علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین + راهکار‌های پیشگیری

پمپ بنزین برلیانس H330

فهرست مطالب این مقاله

به عنوان یکی از قطعات مهمی که در عملکرد خودرو به خصوص روشن شدن آن نقشی مهم دارند، می‌توانیم از پمپ بنزین نام ببریم. این قطعه، بنزین مورد نیاز موتور را از باک به آن پمپ می‌کند. در نتیجه نیم سوز شدن پمپ بنزین و یا خرابی آن، اختلال در عملکرد سیستم سوخت رسانی خودرو را به دنبال دارد. 

به همین علت، باید در بازه زمانی مشخصی، خودروی خود را برای تست عملکرد پمپ بنزین به تعمیرگاه ببرید. در این مطلب، قصد داریم علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین را بررسی کنیم. در صورت علاقه‌مندی به مطالعه مطالبی از این دست، تا انتها چین یدک محمد را همراهی کنید.

علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین

وظیفه پمپ بنزین در خودرو چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد، پمپ بنزین، به عنوان قطعه‌ای حیاتی در خودرو بوده و درون باک بنزین، قرار می‌گیرد. پمپ بنزین، سوخت موجود در باک را از طریق سیستم سوخت‌رسانی، به موتور منتقل می‌کند. طی این فعالیت، ابتدا بنزین، از راه فیلتر سوخت، به درون انژکتور‌های سوخت وارد می‌شود. 

در مرحله بعد، سوخت موجود درون انژکتور‌های سوخت، درون سیلندر‌ها می‌سوزد. یکی از مزایای نصب پمپ بنزین داخل باک، کاهش دمای باک است. به طور کلی، دمای باک بنزین، به علت فعالیت‌های مداوم و تماس با سوخت، بالا می‌رود که به لطف پمپ بنزین، هنگام سوخت رسانی و فعالیت خودرو، دمای این قطعه کاهش یافته و خودرو روان‌تر کار می‌کند. 

خوشبختانه امروزه اکثر خودرو‌ها به علت انژکتوری بودن، پمپ بنزین الکتریکی دارند که درون باک قرار گرفته و با یک موتور الکتریکی DC کار می‌کند. در حالی که خودرو‌ های قدیمی‌تر دارای پمپ بنزین مکانیکی هستند که از دو قطعه پیستون یا دیافراگم استفاده کرده و سوخت را به انژکتور انتقال می‌دهد. 

نحوه عملکرد پمپ بنزین الکتریکی و مکانیکی تغریبا شبیه یکدیگر است. اما چالش اصلی در نحوه عیب یابی این دو پمپ بنزین مطرح می‌شود. پمپ بنزین مکانیکی به طور مستقیم توسط حرکت موتور هدایت می‌شود. از همین رو، قطعات متحرک کمی دارد. در نتیجه دیر‌تر از پمپ الکتریکی خراب می‌ شود و اگر هم خراب شد، عیب یابی آن بسیار آسان است. 

در مقابل، پمپ‌های انژکتوری قطعات الکتریکی زیادی دارند و بررسی و تعمیر هریک از این قطعات، پیچیدگی خاص خود را دارد. از این رو، عیب یابی و تعمیر این دسته پمپ بسیار پیچیده بوده و باید حتما در تعمیرگاه‌های تخصصی صورت گیرد. در ادامه علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین را بررسی می‌کنیم.

علائم خرابی پمپ و نیم سوز شدن پمپ بنزین

پس از شناختن وظیفه پمپ بنزین، حال سوال اصلی این است که چرا این قطعه خراب یا نیم سوز می‌شود؟ به طور کلی، خرابی پمپ یا نیم سوز شدن این قطعه به خاطر دلایل زیر اتفاق می‌افتد. 

  1. دمای خودرو بیش از حد بالا می‌رود. طی این مشکل، پمپ بنزین دچار آسیب شده و سوخت را به میزان کافی به موتور منتقل نمی‌کند. در نتیجه موتور خودروی شما بیش از حد داغ شده و ممکن است حین رانندگی، خودرو خاموش شود.
  2. از پمپ بنزین صدا‌های اضافه به گوش می‌رسد. یکی از دیگر علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین، شنیدن صدای ویز ویز از آن است. هنگامی که خودرو مشکلی ندارد و آن را روشن می‌کنید، به طور پیش فرض، صدای کوتاهی از پمپ، شنیده می‌شود.  اما توجه کنید که این صدا با صدایی که هنگام نیم سوز شدن پمپ، از آن به گوش می‌رسد متفاوت است. در واقع، صدایی که در حالت عادی از پمپ شنیده می‌شود، به صورت مقطع و کوتاه است. 
  3. استارت خودرو با اختلال مواجه است. در حالت عادی، با روشن کردن خودرو، پمپ نیز شروع به کار می‌کند. اما اگر پمپ آسیب ببیند، قادر به انتقال صحیح سوخت از باک به موتور نخواهد بود. در نتیجه، خودروی شما با اختلال روشن می‌شود.
  4.  پدال گاز عملکرد مطلوبی ندارد. همانطور که می‌دانید، پمپ بنزین، درون باک قرار داشته و سوخت را از باک به موتور می‌رساند. حال اگر این کار به درستی انجام نشود، هنگام دور بالای موتور، مشاهده می‌کنید که پدال گاز با مشکل مواجه است.

علت خرابی پمپ بنزین چیست؟

یکی دیگر از علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین، کاهش قدرت موتور است. آیا خودروی شما هم هنگام رانندگی در سربالایی، با فشار مواجه است؟ اگر پاسخ مثبت است، باید بگوییم که علت این مشکل، می‌تواند اختلال عملکرد پمپ باشد. 

زمانی که پمپ بنزین خراب است، عمل سوخت رسانی را با مشکل انجام می‌دهد و نتیجه آن کم شدن قدرت موتور خودروست. لازم به ذکر است که پمپ بنزین، طوری در خودرو تعبیه شده که به تعویض دوره‌ای نیازی ندارد. اما برخی اوقات، با کار‌هایی که هنگام رانندگی انجام می‌دهیم، شرایط را برای آسیب دیدن این قطعه مهم فراهم می‌کنیم. 

اولین مورد، رانندگی با سوخت کم است. برای عملکرد درست موتور، سوخت همواره باید به مقدار کافی درون پمپ بنزین جریان داشته باشد. 

در غیر این صورت، رانندگی با سوخت کم، منجر به داغ شدن پمپ بنزین و سوختن آن خواهد شد. از دیگر علائم خرابی پمپ بنزین، می‌توان به سوختن فیوز پمپ اشاره کرد. توجه کنید که فیوز، نقش اساسی را در عملکرد پمپ ایفا می‌کند. لذا هر چند وقت، عملکرد آن را بررسی کنید.

چطور از خرابی پمپ بنزین جلوگیری کنیم؟

  1. حواستان به بنزینی که استفاده می‌کنید باشد. چرا که این بنزین است که موتور خودرو را به راه می‌اندازد. در نتیجه اگر نا‌مرغوب باشد، به پمپ بنزین آسیب رسانده و منجر به سوختن آن می‌شود.
  2. باک خودرو را تا حد مناسب پر کنید. توجه کنید که باک خودرو، نباید به شدت پر و لبریز از سوخت باشد که هنگام رانندگی منجر به آتش سوزی شود. همچنین نباید آنقدر کم باشد که به پمپ بنزین آسیب برساند. 
  3. سیستم پمپ بنزین و سوخت رسانی خودرو را به طور دوره‌ای بررسی و اگر قطعه‌ای نیاز به تعویض داشت، آن را تعویض کنید. این کار اطمینان کافی را از سلامت این قطعات برای شما حاصل می‌کند. 
  4. در دور بالای موتور، نهایت احتیاط را به خرج دهید. در این صورت، نه به موتور آسیب زدید و نه برای پمپ بنزین ایجاد مشکل کردید.
  5.  اگر هنگام رانندگی با سرعت زیاد، پرش موتور را حس کردید، بدون هیچ معطلی خودروی خود را به نزدیک‌ترین تعمیرگاه ببرید. امیدواریم که حال، با دانستن علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین، بتوانید خودرو و سرنشینان آن را از خطر نجات دهید.

خرید پمپ بنزین اصل و شرکتی

اگر شما نیز با علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین و یا خرابی آن مواجه شده‌اید، بهتر است در سریع‌ترین زمان به فکر خرید پمپ بنزین اورجینال باشید تا علاوه بر جلوگیری از مشکلات بیشتر، ایمنی و عملکرد خودروی خود را تضمین کنید. 

برای خرید پمپ بنزین خودرو، حتما توجه داشته باشید که قطه را از فروشگاهی معتبر تهیه کنید تا علاوه بر کیفیت بالاتر، با بهترین قیمت قطعه مورد نیاز خود را در اختیار داشته باشید. فروشگاه چین یدک محمد ارائه دهنده انواع پمپ بنزین خودرو مانند پمپ بنزین برلیانس H330، پمپ بنزین جیلی شاسی X7، پمپ بنزین بسترن B50F و … است که بالاترین کیفیت را با نازل‌ترین قیمت در خدمت شما عزیزان قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *