چینی یدک
جستجو کردن
جستجو کردن

زمان تعویض دیسک و صفحه برلیانس

زمان تعویض دیسک و صفحه برلیانس

فهرست مطالب این مقاله

در این مقاله قصد داریم راجع به زمان تعویض دیسک و صفحه برلیانس، توضیحاتی را ارائه دهیم. برای این که به صورت دقیق به موضوع زمان تعویض دیسک و صفحه برلیانس بپردازیم، لازم است که اطلاعات مناسبی هم راجع به خودروی برلیانس و قطعات آن داشته باشید.

در این مقاله ابتدا به صورت کلی به بررسی تعویض دیسک و صفحه برلیانس می پردازیم. سپس تعویض دیسک و صفحه برلیانس h230 را مورد نقد و بررسی قرار خواهیم داد. پس از آن تست نیاز به تعویض دیسک و صفحه برلیانس و البته نحوه تعویض دیسک و صفحه برلیانس را بیان می کنیم. سپس به بحث در مورد ویژگی های تعمیرگاه تعویض دیسک و صفحه برلیانس و مقایسه زمان تعویض دیسک و صفحه برلیانس با سایر خودروها می پردازیم. قیمت تعویض دیسک و صفحه برلیانس هم در این مقاله بررسی می شود. بعد از بررسی این موضوعات هم به سراغ بررسی بهترین مارک دیسک و صفحه برلیانس می رویم. در قسمت انتهایی این مقاله نیز بررسی می کنیم که زمان تعویض دیسک و صفحه چند کیلومتر است.

خودروی برلیانس

خودروی برلیانس یک خودروی چینی است که توسط شرکت پارس خودرو وارد کشور ایران شد. بازار خودروی ایران یک بازار تشنه به حساب می ‌آید. چرا که تعداد خودروهای تولیدی و وارداتی نسبت به تقاضای مردم ایران، بسیار پایین ‌تر است. از سوی دیگر قیمت خودروها نیز در ایران با واقعیات منطبق نیست و بسیار بیشتر از ارزش ذاتی آن ها است. در وهله سوم نیز باید بگوییم که کیفیت اکثر خودروهای موجود در کشور ایران و ظاهر آن ها خیلی چنگی به دل نمی‌ زند. همه این عوامل باعث شدند که خودروی برلیانس که یک خودروی اقتصادی با ظاهری زیبا است، وارد بازار خودروی ایران شود. 

وقتی که این خودرو وارد کشور ایران شد، بسیاری از مردم ایران یک دغدغه داشتند و آن هم دغدغه تامین قطعات این خودرو و انجام تعمیرات آن بود. البته این دغدغه در مورد همه خودروهای چینی وجود دارد. یکی از قطعات خودروی برلیانس، دیسک و صفحه آن است. در این مقاله به تعویض دیسک و صفحه خواهیم پرداخت و شما پس از مطالعه این مقاله، متوجه خواهید شد که پیدا کردن قطعات خودرو برلیانس و تعمیر آنها کار سختی نیست. هرچند نسبت به تعویض دیسک و صفحه  خودروهای داخلی کمی سخت ‌تر و زمانبرتر است.

مقاله پیشنهادی : انواع خودرو برلیانس

زمان تعویض دیسک و صفحه برلیانس

زمان تعویض دیسک و صفحه برلیانس رو نمیشه دقیق گفت ولی با تست یک سری موارد میتوان بررسی کرد که آیا وقت زمان آن فرا رسیده است یا خیر البته به نحوه رانندگی شما هم خیلی بستگی دارد.

تعویض دیسک و صفحه برلیانس h230

خودروی برلیانس در چهار مدل مختلف وارد بازار خودروی کشور ایران شد. این چهار نوع خودروی برلیانس عبارت هستند از:

1.    خودروی برلیانس مدل H220

2.    خودروی برلیانس مدل H230

3.    خودروی برلیانس مدل H320

4.    خودروی برلیانس مدل H330

 بعد از این که این چهار محصول برلیانس به بازار خودروی ایران ورود پیدا کردند، با استقبال زیادی مواجه شدند. به بیان دیگر این خودروها توانستند قسمتی از مشتریان ایرانی که از خودروهای داخلی راضی نبودند را به سمت خود جذب کنند. خوشبختانه دیسک و صفحه همه این ۴ مدل از خودروی برلیانس، هیچ تفاوتی با همدیگر ندارند. تعویض دیسک و صفحه برلیانس h230 به همان صورتی انجام می ‌شود که تعویض دیسک و صفحه سایر مدل ‌های خودرو‌های برلیانس انجام می‌ گیرد.

محصولات پیشنهادی : لوازم یدکی برلیانس

تست نیاز به تعویض دیسک و صفحه برلیانس

تست نیاز به تعویض دیسک و صفحه برلیانس

تعویض دیسک و صفحه برلیانس با تعویض دیسک و صفحه اکثر خودروهای رایج در ایران تفاوت خاصی ندارد. در واقع ابتدا باید تست ‌های لازم بر روی صفحه کلاج شما صورت پذیرد و اگر این قطعه از ماشین خراب باشد، اقدام به تعویض آن شود. تست نیاز شما به تعویض دیسک و صفحه برلیانس به صورت زیر است:

1-قرار دادن خودرو در دنده 2

ابتدا باید خودروی خود را در دنده ۲ قرار دهید و پای خود را از روی کلاج بردارید. اگر ماشین شما خاموش نشود و به راه خود ادامه بدهد، بدان معنی است که شما نیاز به تعویض دیسک و صفحه برلیانس خود دارید و این قطعه از ماشین شما خراب است؛ ولی اگر پس از انجام این کار توسط شما، ماشین خاموش شود یعنی فعلاً دیسک و صفحه خودروی شما سالم است و نیازی به تعویض آن ندارید.

2-تست شتاب خودرو

راه بعدی برای تست سالم بودن دیسک و صفحه برلیانس این است که شتاب خودروی خود را چک کنید. در واقع اگر خودروی شما قدرت کافی را ندارد و پس از گاز دادن با آن متوجه می ‌شوید که خودروی شما به خوبی حرکت نمی‌ کند، احتمال خراب شدن دیسک و صفحه شما وجود دارد.

3-تست جا افتادن دنده

راه سوم برای تست سالم بودن دیسک و صفحه‌ خودرو این است که جا افتادن دنده در این ماشین را چک کنید. در واقع اگر شما نتوانید به خوبی و به راحتی در ماشین خود دنده عوض کنید و یا پس از دنده عوض کردن، صدای غیر عادی از ماشین خود بشنوید بدین معنا است که ماشین شما احتمالاً نیاز به تعویض دیسک و صفحه دارد. 

مفاله پیشنهادی : ده توصیه طلایی برای نگهداری بهتر خودرو

نحوه تعویض دیسک و صفحه برلیانس 

نحوه تعویض دیسک و صفحه برلیانس 

در صورتی که این اطمینان برای شما پیش آمده که خودروی شما نیاز به تعویض صفحه و کلاج دارد، باید این کار را به دست یک مکانیک متخصص بسپارید. در صورتی که در این امر تخصص ندارید به هیچ عنوان مسئولیت آن را به عهده نگیرید. نباید فراموش کنید که قطعه کلاج از ماده آزبست ساخته شده است و ماده آزبست نیز یک ماده خطرناک و سمی است. بنابراین در موقع  تعویض صفحه و کلاج برلیانس بایستی از عینک و دستکش استفاده کنید. در ادامه مراحل تعویض صفحه و کلاج برلیانس را شرح می‌ دهیم.

مرحله اول از مراحل مربوط به  تعویض دیسک و صفحه برلیانس

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم اولین مرحله در تعویض دیسک و صفحه برلیانس این است که پوشش لازم را برای دست ‌ها و چشمان خود به کار ببرید. عینکی که در این جا مورد استفاده قرار می دهید بایستی کل اطراف چشمان شما را بپوشاند. در واقع از عینک ‌های مخصوص کار باید استفاده کنید.

مرحله دوم از مراحل مربوط به  تعویض دیسک و صفحه برلیانس

در مرحله دوم از مراحل تعویض دیسک و صفحه برلیانس h230 و البته سایر مدل های این خودرو، بایستی زیر ماشین خود جک بزنید تا ماشین در یک ارتفاع مشخصی قرار بگیرد و ثابت شود. فراموش نکنید که اگر به خوبی ماشین را بالا نبرید تسلط کم تری بر روی خودرو خواهید داشت و به راحتی نمی ‌توانید این قطعه را تعویض کنید.

مرحله سوم از مراحل مربوط به  تعویض دیسک و صفحه برلیانس

در مرحله بعدی هم باید اگزوز خودرو را از آن جدا کنید. البته تنها خارج کردن اگزوز خودرو کافی نیست. بلکه شما مجبور به خارج کردن دیسک گردان خودرو و محور سی وی خودرو و همچنین گیربکس دستی آن نیز هستید.

مرحله چهارم از مراحل مربوط به  تعویض دیسک و صفحه برلیانس

در این مرحله می بایستی صفحه کلاج خودرو را از آن خارج کنید. صفحه کلاج خودرو در قسمت فلای ویل پشت موتور آن قرار دارد. در واقع دیسک صفحه خودرو با کمک یک سری پیچ بر روی فلای ویل بسته و محکم می‌ شود. بدیهی است که باز کردن دیسک و صفحه خودرو باعث خواهد شد که موتور آن حرکت کند. شما باید حتماً جلوی حرکت خودرو را بگیرید و این کار تنها با کمک آچار ضربه ‌ای تفنگی صورت می‌ پذیرد. 

پس از این کار شما بایستی دست خود را بر روی آن قرار دهید تا فشاری که این قطعه دارد به موتور خودرو وارد نشود.

مرحله پنجم از مراحل مربوط به  تعویض دیسک و صفحه برلیانس

در این مرحله دیسک و صفحه خودرو باز شده است و شما بایستی به دنبال مشکل و عیب آن بگردید. در این مرحله بایستی به این نکته دقت کنید که تعویض صفحه کلاچ برلیانس، معمولاً باید تعویض بلبرینگ چرخ‌ های جلو و عقب خودرو را نیز به همراه داشته باشد. 

در این مرحله بایستی کلاج جدید را منطبق کنید.

مرحله ششم از مراحل مربوط به  تعویض دیسک و صفحه برلیانس

 در واقع بایستی سطح ماده و قطر دیسک جدید به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیرند و بر روی همدیگر منطبق شوند. در صورتی که به این مرحله اهمیت جدی داده نشود، مشکلات زیادی برای دیسک و صفحه خودرو پیش خواهد آمد. 

  1. مرحله آخر از مراحل مربوط به  تعویض دیسک و صفحه برلیانس

در مرحله آخر از مراحل تعویض دیسک و صفحه برلیانس بایستی کلاج جدید را در محل دقیق خود نصب کنید. باید به این نکته دقت داشته باشید که محل اتصال فلای ویل و صفحه و کلاچ را به صورت کامل تمیز کنید و بعد از آن کلاچ جدید در آن محل قرار داده شود. بعد از تمیز کردن این محل بایستی دیسک و صفحه را با آرامش خاصی بر روی فلای ویل بگذارید و سپس با دستان خود آن را به فلای ویل ببندید. به این نکته هم دقت کنید که صفحه کلاج همیشه باید به اطراف حرکت کند. بنابراین بایستی پیچ ‌های صفحه کلاج را خیلی محکم نبندید.

ویژگی های تعمیرگاه تعویض دیسک و صفحه برلیانس 

همان طور که در قسمت‌ های بالای مقاله هم گفتیم، تعویض صفحه و کلاج برلیانس باید توسط متخصص آن صورت پذیرد.  در واقع اگر کوچک ترین سهل انگاری  در هنگام انجام این کار توسط تعمیرکار صورت پذیرد، ممکن است موتور خودروی شما آسیب ببیند و شما با هزینه ‌های زیادی روبرو شوید. البته به جز احتمال آسیب رسیدن به موتور خودرو، احتمال‌ های منفی دیگری هم وجود دارند که همگی به  دلیل اشتباهات مکانیک در هنگام عوض کردن صفحه کلاج پیش می ‌آیند. البته  یک مکانیک صرفاً با تسلط بر روی تعویض صفحه و کلاج نمی ‌تواند صفحه کلاچ خودروی برلیانس را تعویض کند. بلکه باید این فرد از تجربه خوبی در این زمینه نیز برخوردار باشد. تعویض صفحه کلاج خودروی برلیانس دارای یک سری ریزه کاری‌ ها است که هر مکانیکی آن ها را نمی ‌داند.

مقایسه زمان تعویض دیسک و صفحه برلیانس با سایر خودروها

اگر بخواهیم زمان تعویض دیسک و صفحه برلیانس با سایر خودروها را بررسی کنیم، باید در یک جمله بگوییم که خودروهای با کیفیت ‌تر اروپایی و کره ‌ای و ژاپنی و حتی بعضی از خودروهای با کیفیت ‌تر چینی دارای دیسک و صفحه خیلی با کیفیتی هستند که به این زودی ‌ها مشکلی برای آن ها پیش نمی ‌آید. از سوی دیگر خودروی برلیانس نسبت به بسیاری از خودروهای رایج در ایران از جهات مختلف از جمله از جهت دیسک و صفحه با کیفیت‌ تر است. بنابراین زمان تعویض دیسک و صفحه در این خودرو نسبت به آن خودروها دیرتر فرا می رسد.

قیمت تعویض دیسک و صفحه برلیانس 

با توجه به تورم بسیار زیادی که در کشور ایران وجود دارد و همچنین عدم نظارت کافی بر عملکرد مکانیک‌ ها در کشور ایران، نمی ‌توان قیمت دقیقی برای تعویض دیسک و صفحه خودروی برلیانس عنوان کرد. فقط در این حد بگوییم که هم قیمت خرید دیسک و صفحه و هم هزینه دستمزد تعمیرکار آن تغییر بسیار زیادی نسبت به چند سال قبل کرده است.

بهترین مارک دیسک و صفحه برلیانس

بهترین مارک دیسک و صفحه برلیانس، آن مارکی است که مدت زمان بیشتری کار کند و سر و صدای کمی هم از خود تولید کند. در این قسمت از مقاله به برند خاصی اشاره نمی‌ کنیم ولی تا همین حد اکتفا کنیم که معمولاً بهترین مارک دیسک و صفحه برلیانس، دارای قیمت بیشتری نسبت به مارک‌های متفرقه موجود در بازار است.

زمان تعویض دیسک و صفحه چند کیلومتر است

اگر بخواهیم در مورد زمان تعویض دیسک و صفحه برلیانس صحبت کنیم باید بگوییم که این قطعه وظیفه دارد تا قدرت را در خودرو انتقال دهد. می‌ دانید که تغییر دادن دنده توسط راننده باعث می‌ شود که  میزان نیروی انتقال داده شده تغییر کند. از آن جایی که این تغییر به صورت ناگهانی صورت می‌پذیرد باید در کنار دنده از کلاچ هم استفاده شود. به بیان ساده‌ تر، کلاج قطعه ‌ای است که هنگام تعویض دنده نیرو را قطع و وصل می ‌کند و اجازه نمی ‌دهد که خودروی شما با مشکلات جدی مواجه شود. زمان تعویض دیسک و صفحه برلیانس وقتی است که این قطعه وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد. در واقع نمی‌توان به صورت دقیق فاصله زمانی را برای تعویض این قطعه عنوان کرد چرا که انواع دیسک و صفحه‌ ها در بازار متفاوت است و نوع استفاده از آن ها  با هم فرق دارد و شیوه رانندگی افراد نیز با هم متفاوت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *