چینی یدک

نحوه تعویض ترموستات جیلی امگرند

نحوه تعویض ترموستات جیلی امگرند

فهرست مطالب این مقاله

تعویض ترموستات جیلی امگرند یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در صورت نقص و یا پایان عمر این قطعه باید انجام شود؛ زیرا ترموستات در خودروها یک قطعه مهم است که وظیفه کنترل دما و حرارت موتور را دارد.

ترموستات جیلی امگرند به عنوان یک قطعه در سیستم خنک‌کننده موتور کاربرد دارد و با کنترل جریان آب خنک‌کننده، حرارت موتور را در محدوده‌ای از دماها تنظیم می‌کند تا موتور در دماهای بهینه عمل کند و جلوی گرم شدن یا خنک شدن غیرمطلوب آن را بگیرد. در این نوشتار قصد داریم تا بهترین زمان و نحوه تعویض ترموستات جیلی امگرند را بررسی کنیم تا بتوانید بهترین عملکرد را از خودروی جیلی خود در اختیار داشته باشید.

علائم خرابی ترموستات جیلی امگرند چیست؟

برای آن که بتوانید بتوانید تشخیص دهید که چه زمانی نیاز به تعویض ترموستات دارید، باید علائم خرابی ترموستات جیلی امگرند رو بشناسید و با دیدن این علائم به سرعت اقدام نمایید. در ادامه این نشانه‌ها را معرفی خواهیم کرد.

 • دمای موتور: تغییرات ناگهانی دمای موتور، اولین نشانه‌ای است که شما را از خرابی ترموستات جیلی امگرند، آگاه می‌کند. بالا رفتن ناگهانی و یا حتی پایین آمدن غیرمنتظره دمای موتور می‌تواند به علت خرابی ترموستات باشد.
 • مصرف بالای سوخت: اگر اخیرا مصرف سوخت خودروی شما بیشتر از گذشته است، می‌توانید به خرابی ترموستات شک کنید. اگر موتور خودرو در دمای نامطلوبی کار کند، مصرف سوخت نیز به تبع بیشتر خواهد شد. به همین دلیل در صورت بالا رفتن مصرف سوخت، بهتر است از سلامت ترموستات خود، اطمینان حاصل کنید.
 • شتاب نامناسب: اگر خودرو شما به درستی تشخیص نمی‌دهد که چه زمانی نیاز به افزایش دور موتور و شتاب دارد، ترموستات ممکن است دچار مشکلاتی شده باشد.
 • خروجی آب از طریق سیستم خنک کننده: اگر آب خنک کننده از طریق سیستم خنک کننده به‌طور مداوم و بیش از حد خروجی داشته باشد، ممکن است ترموستات باز یا به‌طور کامل بسته نشده باشد.
 • آمپر خودرو: اگر آمپر خودرو بالا باشد، اولین شک شما باید به ترموستات جیلی امگرند باشد. در صورتی که ترموستات به درستی عمل نکند، دمای موتور بالا رفته و از طریق آمپر می‌توانید متوجه این موضوع شوید.
 • سر و صدای غیر عادی موتور: اگر موتور شما صداهای نامتعارفی دارد، ممکن است که به علت خرابی ترموستات باشد. در کل با بروز این صدا حتما باید به یک تعمیرکار معتبر مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است آسیب‌های جدی دیگری را در پی داشته باشد.
 • دمای داخل اتاق خودرو: اگر دمای داخل خودرو معمولاً بسیار گرم یا بسیار سرد باشد و قابل تنظیم نباشد، ممکن است علت این مشکل در خرابی ترموستات باشد.

محل ترموستات جیلی امگرند

شاید اولین سوالی که هنگام تعویض ترموستات با آن مواجه شوید، این باشد که محل ترموستات جیلی کجاست؟ بهتر است بدانید ترموستات این خودرو، بین رادیاتور و موتور و در مسیر آب قرار گرفته است. برای پیدا کردن آن کافی است شیلنگی که از رادیاتور به موتور می‌رود را دنبال کنید. این قطعه، در محل اتصال شیلنگ به موتور قرار دارد.
برای دسترسی به آن، ابتدا خار یا بست شیلنگ را جدا کرده و سپس با کمک آچار، پیچ‌های محفظه ترموستات را باز کنید. بعد از جدا شدن محفظه، می‌توانید ترموستات قدیمی را خارج و قطعه جدید را جایگزین نمایید. برای جدا کردن ترموستات به یک انبردست نیاز خواهید داشت.
دقت کنید اگر محفظه ترموستات دچار فرورفتگی یا هر مشکل دیگری شده بود، باید تعویض گردد.

جدید ترین محصولات

نحوه تعویض ترموستات جیلی امگرند

دقت فرمایید که تعویض ترموستات جیلی امگرند یک کار تخصصی است و نیازمند اطلاعات و تجربه مکانیکی است. به همین دلیل، اگر تجربه‌ای در تعمیرات خودرو ندارید، بهتر است این کار را به مکانیک خودرو یا تعمیرگاه معتبر بسپارید. در هر صورت، اگر مایل به تعویض ترموستات هستید، با چین یدک محمد همراه باشید.

وسایل مورد نیاز:

ترموستات جدید: ترموستات جدید که برای مدل و سال تولید خودروتان مناسب باشد، را از فروشگاهی معتبر مانند چین یدک محمد تهیه کنید. توجه داشته باشید که ترموستات با مشخصات سازگار با خودرو انتخاب شود.

آب خنک‌کننده: ممکن است به طور موقت آب خنک‌کننده سیستم را تخلیه کنید تا به ترموستات دسترسی داشته باشید. بنابراین، آب خنک‌کننده تمیز را در اختیار داشته باشید.

ابزارهای مکانیکی: ابزارهایی مانند گلوکنج، کلید‌های سوکت، گیره و سایر ابزارهای معمولی برای باز و بسته کردن قطعات را باید در اختیار داشته باشید.

دستکش‌های محافظ: استفاده از دستکش‌های محافظ و مناسب می‌تواند از آسیب به دست‌ها جلوگیری کرده و احتمال نشتی مایعات را کاهش دهد.

چگونگی تعویض ترموستات جیلی امگرند:

اگر می‌خواهید ترموستات جیلی امگرند را تعویض کنید، مراحل زیر را به دقت و به همان ترتیب دنبال کنید:

 • ابتدا باتری خودرو را بیرون بکشید تا جریان برق قطع شود و دیگر خطر برق گرفتگی وجود نداشته باشد.
 • محل ترموستات قدیمی را پیدا کنید. این قطعه معمولاً نزدیک موتور و در مسیر آب خنک‌کننده قرار دارد.
 • آب خنک‌کننده را از داخل مخزن تخلیه کنید. این کار باعث می‌شود تا به ترموستات دسترسی داشته باشیم. این کار را با دقت انجام دهید و توجه داشته باشید که به صورت کامل تخلیه شود.
 • ترموستات قدیمی را با دقت بیرون بیاورید. برای این کار از ابزارهای دستی مثل گلوکنج یا کلید‌های سوکت استفاده کنید.
 • ترموستات جدید را در جای قبلی قرار دهید و قطعات را مجددا سر جای درست ببندید.
 • سیستم خنک‌کننده را ریست کنید. این کار باعث می‌شود تا فشار سیستم به حالت معمول بازگردد.
 • مخزن آب خنک‌کننده را پر کنید. توجه داشته باشید که مقدار و نوع آب مورد نیاز را بر اساس راهنمای خودرو انتخاب کنید.
 • باتری خودرو را مجددا در جایگاه مناسب قرار دهید و خودرو را روشن کنید. سپس دمای موتور و دمای داخل خودرو را بررسی کنید. مطمئن شوید که همه چیز به درستی کار می‌کند.
 • در طول این مراحل، به دقت نشتی آب را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ نشتی وجود ندارد.

بهترین زمان تعویض ترموستات جیلی امگرند

تعویض ترموستات جیلی امگرند معمولاً به دلایل خاصی انجام می‌شود و نیاز به تعویض دوره‌ای ندارد. اما در موارد زیر، ممکن است نیاز به تعویض ترموستات وجود داشته باشد.

 • خرابی یا درست کار نکردن قطعه: اگر ترموستات شما خراب شده یا به درستی کار نمی‌کند (مثلاً باز نمی‌شود یا به‌طور مداوم باز می‌ماند)، نیاز به تعویض دارد.
 • شکستگی یا آسیب: اگر ترموستات دچار شکستگی یا آسیب شده باشد که منجر به نشت یا عملکرد نادرست آن شود، باید ترموستات جدید نصب شود.

در کل، تعویض ترموستات بر اساس وضعیت و عملکرد واقعی ترموستات و خودرو انجام می‌شود. اگر از هرگونه نشانه‌ای از مشکل در عملکرد ترموستات مطلع شدید، بهتر است به مکانیک خودرو مراجعه کرده و نظرات و توصیه‌های او را در این زمینه بپذیرید.

جمع‌بندی از تعویض ترموستات جیلی امگرند

تعویض ترموستات یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید برای حفظ سلامت و عملکرد مناسب خود انجام دهید. اگر تخصص کافی ندارید، بهتر است که این کار را به تعمیرکار متبحر بسپارید. برای خرید ترموستات اصل باید به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید تا عمر و کیفیت مناسب را داشته باشد.

فروشگاه چین یدک محمد مفتخر است که ترموستات و سایر لوازم یدکی جیلی امگرند اورجینال و باکیفیت را با بهترین قیمت به صورت حضوری و اینترنتی فراهم آورده تا بتوانید بهترین کیفیت را با قیمتی منصفانه در اختیار داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *